Bizonyára hallottál már a kompozícióról, ha nem is a fotózás kapcsán. Itt van néhány szabály, tipp és trükk, amik segíthetnek a legtöbbet kihozni egy fotózandó témából:
Harmadolási szabály

A kép középpontjába helyezett téma unalmas és egyhangú hatást kelthet, a kép szélén lévő pedig bizonytalan, egyensúlyát vesztett képi hatást kelt. Ezen problémák megoldására találták ki a harmadolási szabályt, mi szerint a képmezőt képzeletben két vízszintes és két függőleges vonannal elharmadoljuk. Ha az így kapott vonalak mentén helyezzük el a témánkat, máris sikerült végrehajtanunk a szabályt.
Érdemes a témát a bal oldal harmadolóvonalra tenni, mivel a kultúránk a balról jobbra olvasást szokta meg, erre áll rá a szemünk.
Ha személy fotózunk, figyeljünk rá, hogy a modell nézése irányában hagyjuk teret, különben "kinéz" a képből. Hasonló a helyzet mozgó témák fotózásánál is. A mozgó téma előtt kell több helyet hagyni, mögötte kevesebbet, különben nekimenne a kép szélének, ami zavaró hatást kelt.
Fontos az is, hogy milyen magasra tesszük a horizontot. Ha a kép felső részére kerül, akkor az megnöveli a tér nagyságát. Az alacsonyan lévő horizont kiemeli az eget, ezzel nyitottság és szabadság érzetét kelti.
  
Nézőpont
A legunalmasabb és megszokottabb perspektíva a szemmagasság, ezért próbáljunk ebből kimozdulni. A békaperspektíva nagyobbá teszi a témát, ami ránk dőlni látszik. A madárperspektívában a szemlélő néz le a témára.
  
Vonalvezetés
A táj- és épületfotóknál fordul elő néha, hogy nincs konkrét téma. Ilyenkor arra kell törekedni, hogy vezessük a szemlélő tekintetét. Ezt megteheti pl. egy út, egy kanyargó folyó, vagy igazából bármi.
  
Kompozíciós hibák

A téma kismértékű dőlése nagyon zavaró, lehet így igyekezzünk a keresőben lévő vonalakhoz igazítani a téma főbb vonalait.
Ha sok hasonló kicsi elemet fotózunk együtt, akkor az egy semleges, egyáltalán nem különleges kép lesz. Azonban ha egyet kiemelünk a sok közül, akkor az lesz a fő motívum, a többi pedig csak háttérként szolgál. /jobb kép/
Az is egy hiba lehet, hogy túl sok környezetet hagyunk a téma körül, így az elvonja a figyelmet a fő téma felől. Ilyekor próbáljuk szűkíteni a képkiváságást, természetben pedig jobban elmosni a hátteret.
link
|