Talán már találkoztál a kék óra és az arany óra fogalmával. Röviden leírom, hogy mik is ezek valójában, kik használják és hogyan lehet a legjobban kihasználni.
Kék óra
Kék órának hívjuk azt az időszakot, amikor a nap lemegy és eltűnik a horizont alatt, ilyenkor az égbolt a kék különböző árnyalataiban tündöklik. A városokban felkapcsolják a világítást, itt az idő, hogy elkészítsd a legszebb város fotót.
A kék óra naplemente után kezdődik 15-20 perccel és kb. 20-30 percig tart. Ahogy telik az idő, az égbolt egyre sötétebb kék, majd fekete színű lesz. Ez az időszak függ az időjárástól, évszaktól és a helyszíntől is. Hasonló időszakot találhatunk reggel is ugyanennyi idővel napfelkelte előtt, mely ugyanúgy alkalmas kékórás fotózásra.
Ebben az időszakban a környezeti fény kevés, ezért kénytelenek vagyunk hosszú záridőt használni, ahhoz pedig állványra van szükség. A fényképezőgép jó ha tükörreflexes, de egy komolyabb kompakt géppel is el lehet készíteni a fotót. A lényeg, hogy az expozíciós időt be lehessen állítani.
Érdemes a fotózás időpontját előre megtervezni: a napkelte (előtte egy óra) és a naplemente (utána követő óra) időpontjaihoz kell igazodnunk. Napfelkelte és napnyugta időpontjait itt találod:
Magyarország: Kattints ide
Nemzetközi: Kattints ide
   
Arany óra
Arany órának nevezzük a közvetlenül napfelkelte utáni és naplemente előtti időszakot. Ilyenkor az ég színe a sárgától, a narancson át a vörösig vesz fel színeket. Minden kicsit melegebb színű és plusz telítettséget kap.
Leginkább a táj és épületfotósok kedvelik, de minden mást is szebben, különlegesebben lehet ilyenkor fényképezni. Az alacsonyan lévő nap minden árnyékot megnyújt, így a formák erősen rajzossá válnak.
Ahogy a kék óránál, itt is érdemes előre megtervezni a fotózást és megnézni, mikor is lesz arany óra az adott helyszínen.
Arany óra kalkulátor: Kattints ide
   
digiretus.blog.hu, fotozasitippek.hu
|