Fehéregyensúly

Ha komolyabban utána néztünk már a fotózásnak, akkor biztosan ezzel a fogalommal is találkoztunk már, azonban nem teljesen tudjuk mit is jelent igazán. Ez a cikk megpróbálja egyszerűen és jól érthetően elmagyarázni a fehéregyensúly és a színhőmérséklet fogalmát.
Leegyszerűsítve a színhőmérséklet a látható fény színét jellemző szám, mértékegysége: kelvin, K. Az emberi szem többnyire képes alkalmazkodni a fény színéhez a külső fényforrásoktól függetlenül. Ez azt jelenti, hogy különböző fényviszonyok esetében többnyire színhelyesen érzékel szemünk (a fehéret fehérnek látjuk stb.). Azonban erre a fényképezőgép nem képes. Ezért ha színhelyes képet szeretnénk, akkor a fényképezőgépünket be kell állítanunk a megfelelő értékre.
Tudnunk kell, hogy a nappali fény színhőmérséklete sem állandó. Függ az évszaktól, időjárási viszonyoktól, földrajzi viszonyoktól, napszaktól.
Kora reggel a nap vöröses fénye kb. 2 000K értékű.
Az átlagos napsütés 5 000 - 5 600 K színhőmérsékletű, ami megegyezik a vaku színhőmérsékletével. Ezt látjuk fehérnek.

Borult időben 6 000 - 8 000 K a színhőmérséklet.
Magas hegyekben, nyílt tengereknél nem ritka a 10 000K fölötti színhőmérséklet, ami jellemzően kékes színt ad a képünknek.
A fehéregyensúly segítségével korrigálhatjuk színeltolódásokat a képünkön annak érdekében, hogy fényképünk a legpontosabban adja vissza a színeket.
Ha a fényképező gépünket nappali fényre állítjuk (5000-5600K), és ilyen fényviszonyok között, tehát a délelőtti, vagy délutáni napsütésben fotózunk, akkor a képen a fehér részeket fehérnek fogjuk látni. Ha ugyanilyen beállítással reggel fotózunk, vagy délután, akkor narancssárgás, vöröses színű lesz a képünk. Ha színhelyesen szeretnénk minden napszakban fotózni, akkor a fehéregyensúly beállításával érhetjük el digitális gépünkön. A fehéregyensúly angolul "White Balance" rövidítve WB, ahogy a fényképezőnkön is megtaláljuk.
Vannak előre beállított fehéregyensúly értékek:
Automata
Izzófény (3200K)
Fénycső (3800-4000K)
Nappali napfény (5000-5600K)
Vaku (5500-5600K)
Felhős égbolt (5600-6000K)
Árnyék (6200-8000K)
Egyéni (custom)
Ezek a beállítások lehetőségek a fotós számára. Az automata beállítás jó lehet nappal a legtöbb helyzetben, illetve használhatjuk a napfény beállítást, mely a képek nagy százalékánál jó eredményt ad.
Viszont nem mindig hasznos az automata beállítást használni. A reggeli vörös fényben történő fotózásánál nem kapnánk túl érdekes színvilágot automata állásban (pl.: 3600K). Ajánlott inkább nappali beállítással fotózni (5000K), hogy a képünk visszaadja és kiemelje a gyönyörű vöröses, narancssárgás színeket. Még erőteljesebb színek érhetők el felhős égbolt, vagy árnyék beállításokkal (6250K). Gyakran kicsit eltúlozva a színeket különös hatásokat érhetünk el.
Számítógépen ellenőrizve a képet a színhőmérsékleten szoftveresen utólag is lehet állítani, korrigálni, új értékeket kipróbálni (pl. Adobe Lightroom, Adobe Camera Raw).
Amennyiben képünkön utólag is szeretnénk korrigálni, akkor érdemes a képet RAW (nagy méretű, nyers képformátum) formátumban rögzíteni a memóriakártyára.
fotozasitippek.hu
|