Egy-egy szűrővel hihetelen nagy különbségeket lehet elérni képkészítés közben. A szűrőkkel megváltoztathatjuk a fényképezőgépbe jutó fények tulajdonságait. Ezeket ügyesen használva feldobhatjuk egy kép hangulatát, tehát a fő cél a kép módosítása. Ebben a cikkben ezekről a szűrőkről lesz szó.
UV szűrő

A legegyszerűbb lencse, amelynek több jó tulajdonsága van. Az egyik, aminek nem is a képmódosításhoz van köze az, hogy megvédi az objektívet az esetleges karcolásoktól és portól, mivel a frontlencse elé kell felcsavarni. A másik tulajdonsága - a nevéből adódóan- az, hogy 99,9%-os fényáteresztéssel megszűri a fényt, és kizárja a zavaró fényeket /pl. ultraibolya/. Így jobb kontrasztú képeket kaphatunk.
Polarizációs szűrő
Azaz cirkuláris polárszűrő, CPL. Leggyakrabban arra használják, hogy az ég kékes színét felerősítsék, és ezáltal egy sokkal dinamikussabb eget kapjunk. Azonban még arra is használható, hogy a aszámunkra nem kívánt fényeket kizárhassunk 6pl. víz, üveg vagy bármilyen felület tükröződése/, ezzel egy teltebb és szebb képet kaphatunk. A szűrőt nekünk kell kézzel úgy forgatni, hogy beállítsuk melyik fényt akarjuk kizárni.
 
ND szűrő

Azaz természetes szürke szűrő, melynek segítségével jelentősen tudjuk csökkenteni a gépbe jutó fény mennyiségét. Ez főként természetfotóknál hasznos, mivel ennek segítségével akár napos időben is készíthetünk hosszú expozíciós képeket. De emellett autóutaknál is ügyesen lehet használni, mivel a hosszú záridő miatt elhúzódott fényű fotókat kaphatunk. Ezeket példa képekkel lehet a legjobban megérteni.
FLD szűrő
Azaz fluoresszens fényszűrő, mely a napfény okozta színhibák ellen jó, de fénycsöves világítások esetén is jó szolgálatot tesz.

Effekt szűrők
Az effekt szűrök lényege tényleg csak a képekkel való játék. Ilyen szűrőkkel szinezhetjük ki például az eget úgy, hogy a horizont alatti területeket érintetlenül hagyjuk /kép jobbra/. De ide tartozik a például csillagszűrő is, melynek a lényege az, hogy a fényeket csillagszerűen szétbontja (jobb kép).
Én mindegyik fent leírt lencséből vásároltam egyet, azonban szerintem nem érdemes egy amatőrnek mindegyiket megvenni. Az UV és a Polarizációs szűrőt javaslom, mert azokat nagyon sok helyzetben lehet használni, a többit viszont csak különleges helyzetekben, amikkel nem biztos, hogy sokszor találkozunk.
segítséget nyújtott: https://pixinfo.com/
|